Nedostatek lodí v Chorvatsku - marketing nebo realita?

25. 11. 2021

Blíží se konec roku a spolu s ním každoročně vrcholí objednávky pronájmů na nadcházející sezonu za zvýhodněných podmínek se slevami First minute. Z loňského roku si řada klientů pamatuje na totální nedostatek lodí k pronájmu v srpnu a září, kdy v podstatě nebylo možné na poslední chvíli sehnat žádnou loď. Bude se situace letos opakovat? Více...

Jakou taktiku zvolit na sezonu 2022 je nyní už o něco jasnější. Většina odborníků doporučuje rezervaci lodě co nejdříve, je to ale opravdu potřeba? Odpověď je Ano i Ne. Záleží jakou kategorii lodě poptáváte a jestli dáváte přednost spolehlivému pronajímateli, nebo je Vám to prozatím jedno.

To co vidíte na obrázku dole, je obsazenost lodí u jednoho oblíbeného pronajímatele, ke kterému každý rok míří desítky zákazníku z ČR. A ano, jedná se o reálnou obsazenost v roce 2022! Červená políčka jsou již zaplacené rezervace a modrá jsou prozatím nepotvrzené rezervace. Při pohledu na tuto tabulku mnohé z Vás napadne, že pokud nemáte objednáno, tak už se asi loď bude vybírat těžko. U tohoto pronajímatele na základně v Trogiru to tak bohužel je. Kdo si nepospíšil, moc termínů volných už nemá.

Na druhou stranu, je řada dalších pronajímatelů, která ještě obsazenost lodí nemá na takové úrovni a obsazených je třeba jen 40% termínů. Pak jsou společnosti, kde je obsazenost ještě nižší a které se tradičně zaplňují až poslední. Důvodem může být třeba ne úplně 100% spokojenost se servisem nebo stavem lodí.

Odpověď na otázku v úvodu tak není úplně jednoduchá. Lodě k pronájmu zatím ještě jsou, ale trend je jasný. Spolehlivost a dobrý technický stav lodí se cení a takové lodě, pokud jsou cenově dobře nastavené, mizí letos opravdu extrémně rychle. Mnohem více si to uvědomují němečtí a rakouští zákazníci, kteří jednoduše nechtějí riskovat, že na ně zbyde nějaká starší loď od druhořadé chartrové firmy a letos si více než kdy jindy pospíšili.

Naše doporučení pro příští sezonu: Pokud víte kdy chcete jet, najděte si co nejdříve na našem vyhledávači loď, která Vám vyhovuje cenou/stářím a dalšími parametry a rezervujte již nyní. Budete mít zaručenou slevu za včasnou rezervaci a nedotkne se Vás i možná změna ceníků, ke kterým některé společnosti po novém roce přistupují.

Pokud rezervace budou probíhat tempem jako doposud, je totiž velmi pravděpodobné, že se bude situace s nedostatkem lodí letos opakovat minimálně v segmentu novějších lodí, katamaranů a komfortnějších lodí se 4 a 5ti kabinami.

S výběrem lodi i referencemi na konkrétní chartrovou společnost Vám rádi poradíme.

Chorvatsko, Trogir, příklad obsazenosti lodí na sezonu 2022 ke dni 25. 11. 2022