Informace od klientů z Chorvatska

28. 5. 2021

Moc děkujem, že nám zasíláte informace jak proběhla cesta a jak jste se Vám plavba vydařila. Radi je zveřejníme pro další, co se na loď teprve chystají.

Bavaria Cruiser 37, 15. 5. - 22. 5., Sukošan Marina Dalmacija:
Dobrý den, zasílám info z cesty do Sukošanu minulý týden. Odjezd 15.5. v sobotu ve 2.00. Cesta do Sukošanu přes Č. Budějovice, Linec obvyklých 10 hodin, v Dolním Dvořišti dva rakouští policisté, bez kontroly. Rakousko - Slovinské hranice - bez zastavení ( nikdo tam není). Slovinsko-Chorvatské (brzy ráno) s avizovanou kontrolou - antigenní testy a vytištěná stránka z formuláře Enter Croatia (nutno vyplnit předem). V provozu 4-5 odbavovacích okének, jde to pomalu, cca 40 minut. Poté opět prázdno až do mariny. Zde pravidla stejná jako loni na podzim (jen skipper do lodi na převzetí).

Před odjezdem jsme absolvovali antigenní testy (objednané mailem s týdenním předstihem) v Zadaru - Analiza Clynic, Polačiště 2 (office@mcanaliza.org). Je to v obchodním centru, otevřeno do 15 hod, podle instrukcí na dveřích odběrové místnosti se Ag testy pro samoplátce dělají každý den od 14 hod. Malá fronta, déle trvá, mají jednu místnost pro odběr a zároveň se tam 15 min čeká na výsledek. Ten v angličtině. 200 HRK, platba na místě v hotovosti nebo kartou. V marině v Sukošanu jsou testy v plánu, ale odběrové místo tam zatím nefunguje. (Pozn.: Od 24. 5. nejsou testy pro návrat autem vyžadovány.) Ještě jsme vyplnili jednoduchý návratový formulář před odjezdem.

Pobyt samotný dobrý, počasí proměnlivé, celkem foukalo. Jachet málo. Na moři bohužel občas vidět odpadky, jednu plážičku v zátoce na ostrově Kakan jsme vyčistili, ale pak jsme měli plný člun odpadu.Cesta zpět v pátek večer - od 19:00. Opět 10 hodin. Ve 23.00 na Chorvatsko-Slovinských hranicích, také čekáme, není jasné proč. Celníci "jen" skenují pasy. My osobně u okénka 2 minuty. V protisměru ale už fronta celkem hrozivá, asi 3x delší, než před týdnem (jeli jsme ale v jiný čas). Další dvoje hranice bez zastavení, nikdo tam nebyl (Ag test nikdo nechtěl).

Nyní ale platí jiná pravidla, mírnější, takže lidí, cestujících do Chorvatska zřejmě dost přibude.
S pozdravem

M a J B.